Staff Links 10127 120 Avenue, Grande Prairie, AB, T8V 8H8| Phone: 780-532-4491| Contact Us
Grande Prairie Public School Division
Every Student Succeeds
News Item

GPPSD students compete during the NWASAA zone championships

June 01, 2022

Grande Prairie, AB, June 1, 2022 – On May 27 and 28, students competed in the 2022 North West Alberta School Athletics Association (NWASAA) Junior High Zones and the 2022 NWASAA High School Zones Championships.


284938447_10159688016665622_5056485431656477365_n.jpg
Image: Team A from Derek Taylor Public School pose with their coach after winning the 4x100m Relay Junior High Junior Zone

Championship.


We congratulate all students who took part in the Zones – a significant accomplishment to be proud of!

We thank the Peace Country Wolves Athletics Club for supporting the event and Sexsmith Secondary School for hosting it. We want to extend a special thank you to Chris Nelissen and Ali Lario for their leadership and dedication.

Thank you volunteers! We are grateful for you making the event possible – your support helps our students succeed!

Our school division is committed to providing the best possible athletic support for their students through diverse experiences, such as Track and Field, and supportive environments. They place a high value on sportsmanship and guide students to uphold these expectations.

The following GPPSD students placed third place and higher:

Girls Zone Winners

Girls 100m Dash Junior High Junior
Malia Hingano – Aspen Grove School – first place

Girls 400m Dash Junior High Junior
Stella Robinson – École Montrose – first place

Girls 800m Run Junior High Junior
Stella Robinson – École Montrose – first place

Girls 1500m Run Junior High Junior
Stella Robinson – École Montrose – first place

Girls 3000m Run Junior High Junior
Stella Robinson – École Montrose – first place

Girls 4x100m Relay Junior High Junior
Team 'A' – Derek Taylor Public School – first place

Girls Long Jump Junior High Junior
Madisyn McAllister - École Montrose – third place

Girls High Jump Junior High Junior
Malia Hingano – Aspen Grove School – first place

Girls Shot Put Junior High Junior
Joni Craig – I.V. Macklin Public School – first place

Girls Discus Throw Junior High Junior
Breena McMillan - École Montrose – second place

Girls 100m Dash Junior High Intermediate
Asha Jacobsen – Aspen Grove – second place

Girls 200m Dash Junior High Intermediate
Hanna McLeod - École Montrose – second place

Girls 400m Dash Junior High Intermediate
Josee Deschaine – Aspen Grove – first place

Girls High Jump Junior High Intermediate
Hanna McLeod - École Montrose – second place

Girls 100m Dash Junior High Senior
Reese Hollingworth – Charles Spencer High School – first place

Girls 200m Dash Junior High Senior
Reese Hollingworth – Charles Spencer High School – first place

Girls 400m Dash Junior High Senior
Livvy Blundell – Charles Spencer High School – first place

Girls 1500m Dash Junior High Senior
Livvy Blundell – Charles Spencer High School – second place

Girls Long Jump Junior High Senior
Livvy Blundell – Charles Spencer High School – second place

Girls High Jump Junior High Senior
Brianna Dyck – Grande Prairie Composite Highs School - first place

Boys Zone Winners

Boys 100m Dash Junior High Junior
Cohen Boucher – I.V. Macklin Public School – second place

Boys 800m Run Junior High Junior
Logan Young – Aspen Grove – third place

Boys 1500m Run Junior High Junior
Thane Deditch – Derek Taylor Public School – second place

Boys Long Jump Junior High Junior
Oliver Rochon - École Montrose – second place

Boys Shot Put Junior High Junior
Koen Driedger – GP Christian School – second place

Boys Discus Throw Junior High Junior
James Smith - École Montrose – third place

Boys 100m Dash Junior High Intermediate
Othniel Ayemon – Aspen Grove School – third place

Boys 200m Dash Junior High Intermediate
Kayden Sagmeister – Alexander Forbes The Academy School – first place

Boys 400m Dash Junior High Intermediate
Cohen Casey – Grande Prairie Composite High School – first place

Boys 800m Run Junior High Intermediate
Will Armstrong – Aspen Grove School – first place

Boys 1500m Dash Junior High Intermediate
Shea Vigen – Aspen Grove School – first place

Boys Long Jump Junior High Intermediate
Josh Tucker – Riverstone Public School – first place

Congratulations to all students who competed!


Related Information

NWASAA

GPPSD School Athletics

  • From Preschool to Grade 8, all students take part in Phys Ed classes. In addition, GPPSD students can take part in:
    • GPPSD Fun Run
    • Grade 7/8 Volleyball
    • Grade 5/6 Triple Ball
    • Badminton
    • Grade 7/8 Track & Field
    • Grade 5/6 Track & Field

MUDQ8625.JPG
Image: Parkside Montessori students and teachers/coaches during the Grade 5 & 6 Division Track Meet

  • Grade 9-12 opportunities allow senior athletes to pursue their athletic passion with dedicated coaching and support.
  • The Academy Grande Prairie is a program of choice offered at eight GPPSD schools. It integrates excellence in education, athletics, and positive character development in every day of our student-athletes' educational experience.

    The Academy has two main branches: Skills Academy (Hockey, Dance, Soccer, Golf) and Academy Athletics (multi-sport).

    Learn more or register your student: https://www.gppsd.ab.ca/theacademy

Division Information

Grande Prairie Public School Division
Email: communications@gppsd.ab.ca 
Phone: 780-532-4491